صفحه اصلی کارنامه نخستین همایش معرفی دُرج عضویت در باشگاه تماس با ما
طبقه بندی
لینک های مفید
اخبار
 
مناظره‌ی ابتهاج و خندان کوچکی درباره‌ی خانه سینما
(خبر)
۱۳۹۲/۰۴/۲۲,۱۰:۴۵     (نسخه قابل چاپ)
مشاور حقوقی سازمان سینمایی و وکیل خانه‌ی سینما درباره‌ی چالش‌های اخیر این نهاد صنفی با هم به بحث و گفت‌وگو نشستند.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرکزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، شامگاه گذشته 21 تیر ماه میزگردی با موضوع «بازگشایی خانه سینما» با حضور جمال خندان کوچکی وکیل و مشاور حقوقی خانه سینما و بهزاد ابتهاج مشاوران حقوقی سازمان سینمایی در برنامه‌ی «هفت» برگزار شد.

در ابتدای این میزگرد ابتهاج گفت: مشکل خانه سینما با توجه به روند 10 روز گذشته حل شده است چون با مجمعی که 19 تیر در راستای اجرای دستور رئیس جمهور و زیر نظر وزارت ارشاد برگزار شد، به نظر می‌رسد عملا مشکل خانه سینما حل شده است.

او با ارائه تاریخچه‌ی مختصری از تاسیس خانه سینما یادآور شد: اساسنامه‌ی خانه سینما طی ادوار مختلف تغییر کرده اما به سه موردی که مورد توجه وزارت ارشاد بوده، توجهی نشده است. این سه مورد هم عبارتند از ناظر مالی خانه سینما، فعالیت خانه سینما به عنوان یک موسسه فرهنگی زیر نظر وزارت ارشاد و صلاحیت و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده برای تغییر در مفاد اساسنامه.

ابتهاج اضافه کرد: این سه مورد کلیدی بدون کوچکترین اطلاع، از اساسنامه سال 1387 خارج شدند که آغاز اختلافات شد.

در ادامه جمال خندان کوچکی با تایید صحبت‌های ابتهاج گفت: هرکدام از این تغییرات منشای داشت، چون اشکالاتی در امورات اجرایی خانه سینما به عنوان یک موسسه غیر دولتی ایجاد می‌کرد. در این راستا یکی از وظایف مجمع عمومی فوق‌العاده این است که در صورت لزوم تغییراتی را ایجاد کند به این ترتیب پس از سال 72 که اساسنامه ثبت و به تصویب ارشاد رسید تا سال 87، حسب ضرورت‌هایی که وجود داشت برای تغییر برخی مفاد اساسنامه اقدام شد.

به گزارش ایسنا، این دو حقوقدان در ادامه بحث به زمان و چگونگی تعطیلی خانه سینما ، تنظیم اساسنامه توسط یک هیات هفت نفره و دستور رئیس جمهور اشاره کردند.

وکیل خانه سینما درباره اساسنامه تنظیم شده گفت: انتظار ما این بود که وقتی اساسنامه ابلاغ می‌شود همان اساسنامه‌ی تنظیم شده توسط هیات هفت نفره باشد اما وقتی سازمان سینمایی آن را ابلاغ کرد، متوجه شدیم در خیلی جاها تغییرات اساسی و کلیدی وجود دارد. پس این طبیعی بود که چنین اساسنامه‌ای را نتوانیم به مجمع‌عمومی فوق العاده ببریم.

خندان با اشاره به نامه رئیس سازمان سینمایی خطاب به هیات مدیره خانه سینما مبنی بر اینکه اساسنامه پیشنهادی و مورد تاییدشان(سازمان سینمایی) برای طرح و تصویب در مجمع پیوست و مهر شده است، خاطرنشان کرد: یک دستگاه دولتی نمیتواند چنین تحکمی کند. اصلا آیا باید تمام مسیری را که پیموده شده، جلسات متعددی که برگزار شده و اینکه نزد رئیس جمهور رفته‌ایم را کنار بگذاریم تا سازمان سینمایی بیاید به خانه سینما تحکم کند که این اساسنامه را

به مجمع ببرد؟

در ادامه مشاور حقوقی سازمان سینمایی با اشاره به اینکه اصلا چنین چیزی نبوده است، گفت: شما می‌توانستید آن را در مجمع مطرح کنید، نهایتا رای نمی‌آورد و تصویب نمی‌شد اما درباره نامه‌ای که آقای شمقدری نوشتند، شما می‌توانستید بهترین بهره را ببرید چون من اگر جای هیات مدیره خانه سینما بودم به جای اینکه بگویم" شمقدری در این آزمون رفوزه شد"، تشکر و قدردانی می‌کردم و از فردای آن روز اصناف را ثبت می‌کردم و رسید می‌گرفتم تا هیچ کسی نتواند مجمع تشکیل بدهد.

خندان در پاسخ به این اظهارات بیان کرد: اتفاقا با وجود تمام ایراداتی که به اساسنامه و نادیده گرفتن هیات هفت نفره داشتیم، برای برگزاری مجمع عمومی در تاریخ ششم مردادماه فراخوان دادیم و به اصناف هم اعلام کردیم که دو اساسنامه پیشنهادی وجود دارد که در مجمع بررسی می‌شوند، یکی اساسنامه هیات هفت نفره و دیگری هم اساسنامه سازمان سینمایی.

در ادامه ابتهاج با اشاره به اینکه پیش درآمد تشکیل مجمع، معرفی صنوف به ارشاد بود که شما در زمان مقرر 72 ساعت این کار را انجام ندادید، گفت: به همین دلیل صنوفی که قانونی شده بودند 19 تیر مجمع را برگزار کردند که البته ارشاد هنوز نظری درباره این قضیه ندارد. فردا 22 تیر ماه باید صورت‌جلسه بررسی شود و اگر تخلفی صورت نگرفته باشد قطع به یقین بدانید که خانه سینما تشکیل شده است.

وکیل خانه سینما هم در این باره تاکید کرد: خانه سینما 20 سال است که تشکیل شده و اسم و آدرس و اعضای هیات مدیره آن ثبت و سال 89 در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است. در واقع آنچه مسلم است این است که تمامی دستگاه‌های دولتی مکلف هستند، در مورد شخصیت‌های حقوقی، کسانی را به عنوان مدیر بشناسند که نام آن‌ها در روزنامه رسمی کشور منتشر شده باشد.

خندان همچنین در پاسخ به این گفته ابتهاج که مجمع برگزار شده به درخواست یک پنجم صنوف قانونی شده برگزار شده و آن‌ها خانه سینما را تاسیس کرده‌اند، گفت: فردا می‌توانید هر تشکلی را تاسیس کنید اما با اسم خانه سینما نمی‌توانید این کار را انجام دهید، چون نمی‌توانید جایی را در روزنامه‌ها با عنوان خانه سینما ثبت کنید.

ابتهاج هم با رد این مسئله پاسخ داد که این کار را می‌توان انجام داد چون خانه سینما حکم تعطیلی دائم گرفته است.

خندان هم ادامه داد: ما می‌خواستیم این حکم را به دیوان عدالت اداری ببریم که رئیس جمهور پایش را وسط گذاشت و قرار شد مصالحه کنیم، اما اگر این روند ادامه پیدا کند به دیوان عدالت اداری می‌رویم.

وی هم چنین درباره مدت زمان 72 ساعتی اشاره شده هم توضیح داد: طبق تفاهمی که نزد رئیس جمهور انجام شد، قرار بود تا پیش از برگزاری مجمع، صنوف برای قانونی شدن مراجعه کنند که با توجه به تاریخ فراخوان برای ششم مرداد، حدود 20 روز وقت برای 29 صنف خانه سینما باقی بود اما اینکه آن‌ها بخواهند ظرف 72 ساعت اساسنامه یا همان اسناد لازمی را که قید شده و ابهام هم دارد، ارائه کنند امکان پذیر نبود.

ابتهاج با گلایه از اینکه در این مدت 72 ساعت حتی یک صنف هم مراجعه نکرد در پاسخ به این سوال خندان که چه تاکیدی بر 72 ساعت داشتید؟ گفت: چون رئیس جمهور برای انجام سریع کار تاکید کرده بود.

به گزار ش ایسنا، بحث این دو حقوقدان درباره بازگشایی خانه سینما تقریبا بدون نتیجه مشخص پیش رفت و در پایان طبق خواست گبرلو قرار شد هر کدام از آن‌ها بدون توجه به وابستگی سازمانی، پیشنهاد خود را برای برون رفت از این ماجرا مطرح کنند.

در این باره بهزاد ابتهاج گفت: در این مسئله باید روند قانونی، مهم باشد. حکم تعطیلی خانه سینما صادر شده و آن‌ها پذیرفتند که اساسنامه را قانونی کنند. این کار توسط هیات هفت نفره انجام شد و امروز به این هیات مدیره‌ای که تشکیل شده، رسیده است. با توجه به حدود پنج هزار عضوی که خانه سینما دارد، بیایید متحد شویم و دوباره مجمعی تشکیل شود تا افراد جدیدی بیایند.

جمال خندان هم بیان کرد: اتفاقا خانه سینما می‌خواهد با 29 صنفی که اعلام آمادگی کرده‌اند، در ششم مردادماه و در حضور بزرگان سینمای ایران، مجمع عمومی تشکیل دهد. هم چنین شاید از تعدادی از مقامات هم دعوت شود تا با هم بستگی دو صد چندان و با قوت مجمع تشکیل شود و خانه سینما فعالیت خود را از سر بگیرد.

×××

برنامه «هفت» علاوه بر میزگردی درباره‌ی خانه سینما به نقد فیلم سینمایی «گذشته» با حضور حسین معززی‌نیا و سعید قطبی‌زاده دو منتقد سینما پرداخت و مصاحبه‌ی کوتاهی از اصغر فرهادی هنگام بازگشت از فرانسه در فرودگاه امام خمینی (ره) پخش کرد.

در یکی از بخش های ابتدایی برنامه که به پخش تصاویر بازگشت اصغر فرهادی به ایران اختصاص داشت، گبرلو بیان کرد: در فرودگاه، پس از خاموش شدن دوربین برنامه هفت، اصغر فرهادی مطالبی را به صورت گپ و گفت درباره سیاست‌گذاری‌های صدا و سیما مطرح کرد و برخی خبرنگارانی که آنجا بودند مصاحبه‌ای را به نقل از فرهادی منتشر کردند که جملات او نبوده و باعث گله‌مندی این کارگردان شده است.

به گزارش ایسنا، حسین معززی نیا و سعید قطبی زاده به نقد فیلم «گذشته» پرداختند. در این بخش معززی‌نیا بیان کرد که «گذشته» رایک اثر موفق می‌داند هر چند در روزهای اخیر برخی منتقدان بسیار با شتاب و عجله به اظهار نظر درباره این فیلم پرداخته‌اند.

سعید قطبی زاده هم با اشاره به اینکه اصغر فرهادی یکی از مفاخر ملی ایران است یادآور شد که «درباره الی» را یکی از 10 فیم برتر سینمای ایران است.

وی همچنین تاکید کرد: اصغر فرهادی یک عنوان و فرد مهم در بازیگری و شیوه هدایت بازیگر است.

معززی‌نیا هم با اشاره به اینکه بازیگران زن دیگری بودند که در کن میبتوانستند به جای برنیس بژو جایزه بگیرند،گفت: مطالبی که درباره جابجایی جوایز پیش از مراسم اختتامیه منتشر شد اگر واقعیت داشته باشد برایم قابل درک‌تر است. هرچند در فیلم‌های فرهادی سطح دیگری از بازی بازیگران مختلف را می‌بینیم.

به گزارش ایسنا، سوال پیامکی برنامه هم به بهترین بازیگر در فیلم‌های اصغرفرهادی اختصاص داشت که از میان ترانه علیدوستی، هدیه تهرانی، شهاب حسینی و علی مصفا، شهاب حسینی به عنوان بازیگر فیلم «جدایی نادر از سیمین» برگزیده شد.

منبع خبر : ایسنا  


ارسال نظر

نام :    
پست الکترونیکی :   
متن نظر :  

 

اسپانسرها