صفحه اصلی کارنامه نخستین همایش معرفی دُرج عضویت در باشگاه تماس با ما
طبقه بندی
لینک های مفید
اخبار
 
صادق کرمیار: دوره‌ی آزمون و خطا گذشته است
(خبر)
۱۳۹۲/۰۵/۰۱,۰۹:۴۵     (نسخه قابل چاپ)
صادق کرمیار با اشاره به محتوای خوب و ساختار ضعیف داستان‌ها و رمان‌های انقلاب، می‌گوید: در دهه‌ی چهارم انقلاب، دوره‌ی آزمون و خطا گذشته است و باید ساختار و فرم داستان‌ها و زبان نویسنده‌ها تقویت شود.

این نویسنده که به تازگی به عنوان مسؤول کارگاه قصه و رمان مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه‌ی هنری منصوب شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ادبیات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: باید برنامه‌هایی را که از سال گذشته طراحی و آغاز شده‌اند، اجرا کنیم و به اتمام برسانیم. در کنار این کار، برنامه‌های جدیدی هم در نظر داریم که اجرا خواهیم کرد.

او افزود: با همکاری متخصصان، دوره‌های آموزش داستان و رمان هم برگزار خواهیم کرد. همچنین دوره‌های ماهانه‌ی نقد و بررسی داستان را دوباره راه‌اندازی می‌کنیم. این دوره‌ها پیش از این هم برگزار می‌شدند، اما به صورت پراکنده بودند. ما تلاش خواهیم کرد آن‌ها را به شکل منظم برگزار کنیم.

کرمیار همچنین در پاسخ به این سؤال که این کارگاه در دوره‌ی گذشته چه نقاط ضعفی داشته، عنوان کرد: ما راجع به نقاط ضعف صحبت نمی‌کنیم. در مجموع در دهه‌ی اول و دوم انقلاب، حوزه‌ی هنری تلاش می‌کرد در حوزه‌ی ادبیات داستانی کتاب‌هایی چاپ کند که از لحاظ محتوایی با ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس همسو باشند. به همین دلیل کتاب‌های فراوانی با محتوای خوب، اما با ساختار ضعیف منتشر شدند.

او ادامه داد: در دهه‌ی چهارم انقلاب، دوره‌ی آزمون و خطا گذشته است و باید ساختار و فرم داستان‌ها و زبان نویسنده‌ها تقویت شود؛ چون ما از لحاظ محتوا چیزی کم نداریم. به همین دلیل از این به بعد کارها را ابتدا از لحاظ داشتن داستانی قوی بررسی می‌کنیم، بعد از لحاظ محتوایی. به این ترتیب، فرم و ساختار داستانی در اولویت قرار می‌گیرند؛ چون اگر اثری داستان نباشد، ضرورتی ندارد در کارگاه قصه و رمان کار شود. می‌توان چنین آثاری را در قالب خاطرات و... منتشر کرد.

کرمیار سپس گفت: رویکرد ما چاپ کتاب‌هایی است که از لحاظ ساختاری ارزشمند، از نظر محتوایی غنی و برای مخاطب جذاب باشند. سعی می‌کنیم با توجه به این‌که در دهه‌ی چهارم انقلاب قرار گرفته‌ایم، روی فرم و ساختار داستان‌ها بیش‌تر کار شود. به همین دلیل کتاب‌ها را کارشناسی می‌کنیم. در وهله‌ی اول سعی می‌کنیم نویسنده را تقویت کنیم، آن‌ها را به استادان مربوطه معرفی و به آن‌ها کمک کنیم تا آثارشان را ارتقا دهند. اگر نویسنده توانست به این ترتیب کارش را ارتقا دهد، اثرش چاپ می‌شود.

او اضافه کرد: برای رشد توانمندی‌های فرمی و ساختاری آثار، کارگروه‌هایی ایجاد خواهد شد تا به نویسنده‌ها کمک شود. علاوه بر این کارگاه‌هایی هم برای شناسایی و رشد نویسنده‌های جوان ایجاد خواهیم کرد تا استعدادهای آن‌ها شناخته شود و وارد عرصه‌ی داستان‌نویسی شوند. سعی می‌کنیم از طریق مسابقه‌های داستان، نویسنده‌های تهران و شهرستان‌ها را شناسایی کنیم و از طریق این کارگاه‌ها به ارتقای آن‌ها کمک کنیم.

کرمیار در ادامه عنوان کرد: علاوه بر مسابقه‌ی داستان‌نویسی فجر که به مناسبت دهه‌ی فجر برگزار می‌شود، برنامه‌ها و مسابقه‌هایی هم برای شهرستان‌ها خواهیم داشت که چون هنوز تصویب نشده‌اند،‌ فعلا به طور دقیق از آن‌ها صحبت نمی‌کنیم.

منبع خبر : ایسنا  


ارسال نظر

نام :    
پست الکترونیکی :   
متن نظر :  

 

اسپانسرها